Pesquisar este blog

quarta-feira, 20 de março de 2024

Recenzja książki Metafizyka rewolucji: założenia liberalizmu autorstwa Daniela C. Scherera

W Metafizyce Rewolucji: Założenia Liberalizmu, Daniel C. Scherer kontynuuje swoją pracę rozpoczętą w Korzeniach Antytomizmu Filozofii Nowożytnej (Wydawnictwo Santo Tomás, 2018).

Autor analizuje w swojej nowej książce metafizyczne korzenie, na których paradoksalnie opiera się liberalizm, pomimo pretensji do "neutralnej bezstronności" wobec poglądów i koncepcji metafizyczno-religijnych krążących w społeczeństwie. Przeanalizowane są także prace filozofów, teoretyków prawa, historyków filozofii oraz intelektualistów obecnych i minionych, takich jak MacIntyre, Schindler, Dworkin, Whitehead, Hartshorne, Voegelin, Calderón i inni znani przedstawiciele współczesnej filozofii.

Aby zrealizować swoje zadanie, Scherer stawia na przeciwstawienie dwóch metafizycznych postaw, które uznaje za konieczne i fundamentalnie różne: "metafizyka transcendencji", która podtrzymuje absolutną transcendencję Boga nad światem; oraz "metafizyka immanencji", która podtrzymuje relację między Bogiem a światem poprzez substancjalną emanację tego drugiego ku temu pierwszemu.

Pierwsza z tych postaw wywodzi się z klasycznej perspektywy Arystotelesa i św. Tomasza z Akwinu, osiągając swoje apogeum w ideałach Chrześcijaństwa; druga przenikała różne ruchy polityczno-religijne na przestrzeni historii i osiąga – w epoce nowożytnej i współczesnej – właśnie liberalizm oraz jego różnorodne odnogi. To stawia pod znakiem zapytania rzekomą neutralność liberalizmu, paradoksalnie odwracając jego najbardziej podstawowe założenie. Przepojony jest on metafizyką panteistyczną i gnostyczną oraz wpływa na całą jego potomność.

W ten sposób Daniel C. Scherer podjął trudną pracę demistyfikacji mitu liberalizmu od jego własnego początku: immanentnej i antropoteistycznej rewolucji, która stawia człowieka na równi z jego Stwórcą.

Źródło: 

https://www.facebook.com/edicoessantotomas/posts/pfbid031LesVEJfn54xK2QUW7d9diGkkPwxa7nggPkvsBoFoi4U5VhYxHLajfDMSjktxkM1l

Nenhum comentário:

Postar um comentário