Pesquisar este blog

terça-feira, 12 de março de 2024

O sile oddziaływania doktryny i konieczności prześledzenia pochodzenia jej idei

„Siła doktryny nie jest mierzona liczbą tych, którzy znają ją dogłębnie, ale liczbą tych, którzy podążają za nią, nie mając najmniejszego pojęcia o tym, co robią. W miarę jak nurt myślowy rozrzedza się w „zdrowym rozsądku”, tracąc własną tożsamość, podwaja on siłę, z jaką jego symbole, wartości, kryteria oceny i normy działania determinują zachowania ludzi w społeczeństwie. Sam marksizm byłby niczym, gdyby dysponował jedynie elitarnymi intelektualistami, zdolnymi go poznać i nad nim medytować. To masa nieświadomych marksistów – tych, którzy wierzą, że nie są komunistami – nadaje jej ogromny wpływ na społeczeństwo”.


Olavo de Carvalho

Facebook, 10 sierpnia 2012 r.

Źródło: 

https://www.facebook.com/wanderleypr.souza/posts/pfbid0SqnwM2CSFBsPbjfXS1Th45tZVJezuM9DFwaV41v6f99wpSBFsCyH3kVqtymSrNXbl

Komentarz

1) Nie ma na świecie nic potężniejszego niż idee, które rozprzestrzeniały się z biegiem czasu i zostały włączone do zdrowego rozsądku jednostek. Ludzie powtarzają takie idee, jakby spontanicznie wyrosły z ich umysłów i nieświadomie kierują się nimi.

2) Olavo de Carvalho udzielił cennej lekcji tym, którzy lubią wyrażać swoje opinie: prześledź pochodzenie swoich pomysłów. Innymi słowy, dlaczego mam takie zdanie na dany temat? W każdym razie upewnij się, że nic, o czym myślisz, nie zostało wcześniej przez kogoś przemyślane.

Silas Feitosa

Facebook, 11 marca 2024 r.

Źródło: 

https://www.facebook.com/SilasFeitosa22/posts/pfbid0Fx81CnozZGxyyfKy9KoS2oBLiEN3g9pp35uBh8DLiN4STvbTv1jYKkoCWG3LpRmHl

Nenhum comentário:

Postar um comentário